Εκπαιδευτικός όμιλος με θέμα: «Εργαστήρι Χειροτεχνίας». Υπεύθυνη εκπαιδευτικός του προγράμματος ήταν η κα. Διαμαντάκου Αικατερίνη ΠΕ11

24Ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου

Συνοπτική έκθεση αποτίμησης λειτουργίας εκπαιδευτικού ομίλου

Κατά το σχολικό έτος 2022-2023, υλοποιήθηκε στο σχολείο  εκπαιδευτικός όμιλος με θέμα: «Εργαστήρι Χειροτεχνίας». Υπεύθυνη εκπαιδευτικός του προγράμματος ήταν η κα. Διαμαντάκου Αικατερίνη ΠΕ11. Το πρόγραμμα παρακολούθησαν συνολικά οκτώ μαθητές της ΣΤ΄τάξης. Πραγματοποιήθηκαν 25 εβδομαδιαίες συναντήσεις διάρκειας δύο ωρών η καθεμία. Στο πλαίσιο αυτών των συναντήσεων, οι μαθητές αρχικά έμαθαν να οργανώνουν τον χώρο ενός εργαστηρίου χειροτεχνίας, δημιουργώντας πάγκους εργασίας και χώρους αποθήκευσης υλικών και εργαλείων. Στη συνέχεια άρχισαν να συλλέγουν υλικά από την φύση (κουκουνάρια, πέτρες, κλαδιά) και να φέρνουν ο καθένας μικρά αντικείμενα που ήδη είχαν στο σπίτι τους αλλά δεν χρησιμοποιούσαν (κουτάκια, κορδέλες, κουμπιά, γυάλες, χαρτόνια). Φυσικά, στην πορεία του προγράμματος χρειάστηκε να αγοραστούν υλικά με την βοήθεια του σχολικού ταμείου. Επόμενος στόχος ήταν να μάθουν οι μαθητές πως να χρησιμοποιούν αποτελεσματικά και με ασφάλεια εργαλεία όπως κοπίδι, πινέλο, πιστόλι σιλικόνης, ψαλίδι, σφυράκι. Εντύπωση προκάλεσε ο ενθουσιασμός τους, κάθε φορά που ανακάλυπταν νέους τρόπους χρησης αντικειμένων της καθημερινότητάς τους. Η οργάνωση Χριστουγεννιάτικου bazaar αποτέλεσε ένα επιπλέον κίνητρο για ομαδική δουλειά. Η επιτυχία της παραπάνω εκδήλωσης, που είχε φιλανθρωπικό χαρακτήρα,  έδωσε μεγάλη χαρά και ικανοποίηση στους μαθητές-χειροτέχνες, αφού διαπίστωσαν πόσο μεγάλη απήχηση είχαν τα έργα τους σε συμμαθητές και εκπαιδευτικούς. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα την οργάνωση μιας παρόμοιας επίδειξης δημιουργιών με Πασχαλινό θέμα, που γνώρισε την ίδια επιτυχία.  Οι εκπαιδευτικοι και παιδαγωγικοί στόχοι που τέθηκαν στην έναρξη του ομίλου επιτεύχθηκαν. Η υλοποίηση του προγράμματος ήταν σύμφωνη με τις αρχές της ελεύθερης έκφρασης, επικοινωνίας και συνεργασίας. Οι συμμετέχοντες έμαθαν να επαναχρησιμοποιούν, να δημιουργούν με απλά υλικά , να δίνουν καινούρια ζωή σε αντικείμενα που φαινομενικά ήταν άχρηστα. Εκτός αυτών, κατανόησαν τη διαχρονική αξία του ομαδικού πνεύματος, της αλληλεπίδρασης με τους εκπαιδευτικούς έξω από την πίεση του σχολικού προγράμματος και την χαρά και την ικανοποίηση της δημιουργίας. Στόχος του ομίλου είναι να λειτουργήσει και την επόμενη σχολική χρονιά με νέους μαθητές.