Mουσειοσκευή “Κυκλαδικός πολιτισμός” από το  Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας της Γ’ Δημοτικού και συγκεκριμένα όσον αφορά την  θεματική ενότητα 8  που αναφέρεται στον κυκλαδικό πολιτισμό, το σχολείο μας δανείστηκε τη μουσειοσκευή “Κυκλαδικός πολιτισμός” από το  Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης , που εδρεύει στην Αθήνα.

Αφού προηγήθηκε  μια σύντομη αναφορά και πρώτη επαφή με  τον Κυκλαδικό πολιτισμό μέσω του σχολικού βιβλίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες με τη βοήθεια της  υπεύθυνης εκπαιδευτικού της τάξης κυρίας Γαβριέλας Λαμπρογιώργου και του χάρτη της μουσειοσκευής γνώρισαν τα νησιά των Κυκλάδων. Στη συνέχεια έφτιαξαν καρτέλες με τα ονόματα των νησιών, τα αναζήτησαν στον χάρτη και προσδιόρισαν την ακριβή γεωγραφική θέση του καθενός.  Κατόπιν , περιεργάστηκαν τα αντίγραφα των ειδωλίων της μουσειοσκευής και με τη βοήθεια του πηλού   κατασκεύασαν τα δικά τους ειδώλια γνωρίζοντας τον τρόπο κατασκευής τους. Οι μαθητές και οι μαθήτριες εντυπωσιάστηκαν από το πλούσιο υλικό της μουσειοσκευής το οποίο συντέλεσε καθοριστικά  στην προσέγγιση και στην περαιτέρω μελέτη του Κυκλαδικού Πολιτισμού. Ευχαριστούμε θερμά το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης και την υπεύθυνη των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του κυρία Ελένη Μάρκου για την παραχώρηση της μουσειοσκευής χάρη στην οποία οι μαθητές και οι μαθήτριές μας αποκόμισαν πολύτιμες γνώσεις και εμπειρίες.